Інструменти:

Сьогоднішній пост повністю присвячений тому чим  створюється петриківський розпис. Загалом, нічого особливого. Звичайні фарби, звичайні щіточки та інші звичайні інструменти. Але петриківський розпис, не був би такий популярний, аби не мав своїх маленьких хитрощів та маленьких таємниць.
На цьому фото зображені   звичайні інструменти та фарби, якими  користуються майстри петриківського розпису. Ці, на перший погляд, звичайні інструменти, і  є тими  особливими пристосуваннями, якими створюється на звичайному папері, дивовижні квіти петриківського розпису.
Почнемо зі звичних інструментів. Це звичайні пензлики: білочка, колонок, поні, з жорсткою щетиною, синтетичні. Всі які тільки можна знайти в магазині.  Кожна з цих щіточок робить свої унікальні мазки, які іншою щіточкою зробити не можливо.

 Ось знаменита на весь світ  "кошача щіточка", яку  ви не знайдете в жодному магазині, бо  петриківські майстри їх роблять самі.
Секрет виготовлення такої щіточки передається від майстра до учня. (який зараз ми переглянемо)
1. Держальце. Можна взяти держальце від пензлика, заточити його з одного боку у вигляді конусу, залишаючи на кінці кульку.
2. Шерсть. Досить 2-3 вистригів котячих шерстинок. Шерстинки вистригають на грудці тварини.
·         Кінчики котячих шерстинок придавити пальцем, а з відрізаного боку потрібно зібрати пух за допомогою голки.
·         Вистриг шерстинок (без пуху) став тоншим, вирівнюємо кінчики шерстинок. Для цього вистриг розтягуємо в різні боки, накладаємо отримані пучечки один на одного і продовжуємо цю процедуру до того часу, поки шерстинки в пучку не складуть рівну лінію.
·         3. Коли держальце та шерсть підготовлені, конусоподібний кінчик держальця змащують густим клеєм і кладуть на середину вирівняного пучка шерстинок та акуратно обгортають пучок навколо кінчика держальця. Потім беруть довгу нитку, роблять легеньку петельку і обережним рухом затягують навколо кульки, зафіксувавши таким чином пучечок. Далі пучечок змащують клеєм зверху над держальцем і туго обмотують ниткою. Нитку потрібно ще раз промастити клеєм, дати висохнути, і якщо пензлик вийшов вдалий - на нитку (для міцності) наносять лак (манікюрний або меблевий).
·         Кожен майстер виготовляє собі по декілька пензликів різних розмірів,  для різних форм квітів, листочків.
 Також окрім "котячої щіточки" петриківські майстри видумали багато засобів для малювання.
І в першу чергу хочу відмітити самі руки майстра, як окремий інструмент для малювання.
·         саме за допомогою ось таких рук майстер може створювати неймовірну красу. Це різноманітні елементи та квіткові композиції, зокрема такі як  калинка,  цибулька,  маки,  ягідки,  виноград, листя різноманітних форм, овочі та фрукти, та ще багато всяких хитрощів. І це все лише за допомогою рук. Саме  тому руки я вважаю головним інструментом майстра.
·         Дальше йдуть різноманітні засоби, що дійшли до нас ще за часів перших петриківських умільців.  Наприклад, деякі майстри, в якості інструмента використовують рогозину. Його стебла (саме стебла, інші частини не використовують) в засушеному вигляді використовують також .  Таке стебло спочатку очищають від  кожури, залишаючи ядро, потім під певним кутом це стебло перерізають, і виходить  "рогозинка" якою   створюються неповторні квіти, листя, та окремі елементи.

·         Використовують і звичайні підручні матеріали, такі як  вушні палички, в якості квачика для створення повторюваних елементів (ягід, квітів). Звичайні сірники, для маленьких повторюваних елементів (ягідок) та елементів зерняток. Іноді використовуються піпетки для ягідок, та ще багато чого, але кожен майстер має якісь свої секрети. 

Комментариев нет:

Отправить комментарий